دانشکده علوم قرآنی قم

معرفی دانشکده

 

دانشکده علوم قرآنی قم به عنوان یکی از بزرگترین مراکز آموزش معارف ناب قرآن کریم در استان قم و یکی از 18 دانشکده ای است که زیر مجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در حال فعالیت می باشد.

بنای دانشکده در سال 1372 تأسیس شد و در همان سال، پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.

 

این دانشکده از بدو تأسیس در مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفت و تاکنون در رشته‌ها‌ی تربیت معلم قرآن، تفسیر قرآن مجید، علوم قرآنی، علوم قرآن و حدیث و نیز تفسیر تطبیقی پذیرش دانشجو داشته است.

 

مقطع کارشناسی ارشد در این دانشکده از سال 1384 با پذیرش دانشجو در دو رشته‌ی «تفسیر قرآن» و «علوم قرآنی» شروع به کار نمود و از سال 1394 در رشته «علوم قرآن و حدیث» نیز پذیرش دانشجو داشته است.

 

مقطع دکتری نیز از سال 1391 با پذیرش دانشجو در رشته «تفسیر تطبیقی قرآن کریم» آغاز به کار کرد.

 

از سال تحصیلی 95 با ابلاغ سرفصل جدید رشته «علوم قرآن و حدیث» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که دارای 6 بسته اختیاری می باشد، تمامی رشته های این دانشکده در همین عنوان ادغام گردید و این دانشکده مجری بسته های «مطالعات قرآن» و «مطالعات حدیث» می باشد.

 

در مقطع کارشناسی ارشد نیز این دانشکده از سال تحصیلی 99 با ابلاغ جدید، رشته «علوم قرآن» را با  3 گرایش ادبی، اعجاز و مستشرقان ارایه  نمود.

 

 

در این دانشکده تعداد 13 نفر به عنوان عضو هیأت علمی و بیش از 60 نفر به عنوان استاد مدعو مشغول فعالیت می باشند؛ که از این اساتید بیش از سی کتاب و ده‌ها مقاله در مجلات معتبر ملی و بین المللی به چاپ رسیده است.

 

این مجموعه بزرگ آموزشی با دارا بودن کتابخانه ای غنی و مجهز، با بیش از 21000 هزار جلد کتاب و 800 عنوان پایان نامه، یکی از غنی ترین منابع علمی و قرآنی استان می باشد.

 

شرایط پذیرش متقاضیان در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

 

داوطلبان مجاز شده پس از اعلام نتایج آزمون سراسری می توانند کد رشته محل دانشکده علوم قرآنی مورد نظر خود را انتخاب و پس از قبولی نهایی نسبت به ثبت نام و تحصیل اقدام نمایند.

زمان و جزئیات انتخاب رشته از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

همچنین متقاضیان پذیرش با سوابق تحصیلی نیز می توانند، از طریق سایت سنجش به نشانی www.sanjesh.org فرآیند ثبت نام خود را انجام دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه به آدرس www.quran.ac.ir مراجعه  فرمایید.

 

 

 

 

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.