دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

تاریخچه تشکیل  دانشگاه

 

هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی که محور اصلی آن قرآن و آموزه‌های قرآنی بود، نیاز مدارس و دانشگاه‌های کشور به نیروهای متخصص قرآنی مشخص گردید. از سوی دیگر،  تقویت و گسـترش مبـانی و پشتـوانه‌های علمی، فکری و عقیدتی صحیح و به‌روز و بهره‌وری مطلوب از موقوفات قرآنی موجب شد، مرکزی با عنوان «مدرسه تربیت مدرس قرآن کریم» توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در تهران آغاز به کار کند.

 

این مرکز از سال 1368، با عنوان «آموزشکده تربیت‌معلم قرآن کریم» در مقطع کاردانی، فعالیت خود را در رشته «تربیت‌معلم قرآن مجید» از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش، ادامه داد و در سال 1372 به «دانشکده تربیت‌معلم قرآن مجید» و سپس «دانشکده علوم قرآنی تهران» تغییر نام پیدا کرد. از همان سال علاوه بر تهران، دانشکده قم نیز تأسیس شد و در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته «تربیت‌معلم قرآن کریم» اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

 

ضرورت‌های فرهنگی و آموزشی کشور و استقبال روزافزون از این دانشکده‌ها، باعث شد، از سال 1373، با تأیید رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، علاوه بر تهران و قم، دانشکده‌های مشهد، خوی، مراغه، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، زابل، شاهرود، آمل، بجنورد، میبد، ملایر، سبزوار و بندرعباس تأسیس و اقدام به جذب دانشجو کنند.

 

در بهمن‌ماه 1387، مجموعه دانشکده های علوم قرآنی، با تصویب مراکز رسمی کشور، «دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم» نام گرفت و با انسجام بیشتر به فعالیت خود ادامه داد. پس از آن این دانشگاه با تاسیس دو دانشکده دیگر در شهر های اصفهان و خمین، با هجده دانشکده علوم قرآنی، فعالیت خود را در کشور، گسترش داد.

 

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تا پایان سال 1398، بیش از سیزده هزار دانش‌آموخته، به جامعه اسلامی تقدیم نموده است که بر اساس آمارها، بیش از 75 درصد آنها، وارد بازار کار شده، یا در مقاطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شده‌اند.

 

برخی اهداف دانشگاه

 

    1.        تربیـت نیروهای متعهد، مؤمـن و تـوانمند در حوزه علوم و معارف قرآنی در

          زمینه‌های تدریس، تحقیق  و تبلیغ؛

    2.        ارائـه خدمات علمـی فرهنگی به نهادها و سازمان‌های فرهنگی و دینی داخل و

         خارج از کشور در حوزه علوم و معارف قرآن کریم؛

    3.       ارتقاء سطح فرهنگ و دانش عموم جامـعه در حوزه علوم و معارف قـرآن کریم 

           با تأکید بر ایجادزمینه مناسب برای فعالیت همه‌جانبه مردم در این زمینه؛

    4.        تبادل پژوهش‌های راهبردی قرآنی با مراکز علمی و پژوهشی جهان.

 

              آمار و فعالیت ها

 

      این دانشگاه، از 74 عضو هیئت‌علمی تمام وقت و بیش از 800 استاد مدعو،

 برخوردار می باشد که به انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، اشتغال دارند. ظرفیت دانشجویی دانشگاه، توان پذیرش بیش از 7000 دانشجو را دارد و متقاضیان می توانند در مقاطع: 

کارشناسی در رشته‌ی علوم قرآن و حدیث؛

کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن و حدیث و علوم قرآن در سه گرایش اعجاز، ادبی و مستشرقان؛

و دکتری در رشته تفسیر تطبیقی قرآن، به ‌صورت روزانه و نوبت دوم، مشغول به تحصیل شوند.

 

برخی بخش های دانشگاه

 

مرکز امور قرآنی

طراحی، برنامه ریزی و برگزاری دوره های آموزش و تربیت مربی قرآن کریم، نظارت بر حسن اجرای برگزاری المپیاد قرآن و عترت و تعامل با بخش های قرآنی نهادهای مختلف کشور، از برنامه های این مرکز به شمار می رود.

 

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

مهمترین فعالیت این معاونت اداره کلیه امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه می باشد.

 

معاونت پژوهشی و فناوری

برنامه ریزی، توسعه و نظارت بر امور پژوهشی و کتابخانه ها و توسعه نشریات علمی دانشگاه از مهمترین فعالیت های این معاونت است.

 

معاونت فرهنگی و دانشجویی

اداره کلیه امور فرهنگی و دانشجویی، زمینه سازی فرهنگی و معنوی برای دانشجویان، تقویت روحیه انقلابی و جهادی و حمایت از فعالیت های دانشجویی، بخشی از فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه  است.

 

معاونت توسعه مدیریت و منابع

مهمترین وظیفه این معاونت، اداره و نظارت بر حسن اجرای امور اداری، مالی و عمرانی دانشگاه است.

 

اداره همکاری های علمی و بین المللی

برنامه ریزی و ایجاد زمینه ارتباط و همکاری های علمی با دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشـی و سـازمان های ملی و بین المـللی داخـل و خـارج از کشور، همکاری در برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی بخشی از فعالیت های این اداره است.

 

 

 

  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.